Rock Creek

Jun 11th, 2012 | By | Category: Show Results


Rock Creek
Date of show: 6/5/2012

# Days in show: 5 # Entries in show: USAE Approved

Five-Gaited
Three-Gaited
Fine Harness
Park
Pleasure
Pleasure Driving
Country Pleasure
Country Pleasure Driving
Western
Road Horse
Roadster Pony
Hackney Pony
Harness Pony
Hackney Pleasure Driving
Equitation

^Back to Top

FIVE-GAITED

Junior Stallion/Gelding Number of entries in class:6
1 One Class Act Nelson Green for Hagan Saddlebreds, Inc.
2 Supremacy’s High And Mighty Tammy DeVore for Morrison Saddlebreds LLC
3 Callaway’s It’s My Turn Now Clark Clouse for Bullet Concrete Materials Inc.
4 Heir Assault Candi Aversenti for Candi Aversenti
5 Bewitched By Charm A.J. Bruwer for Rudi Beneke
6 The Cover Story Debbie Foley for Silver Brook Stables, Inc.

Junior Mare Number of entries in class:3
1 Samur’s Lady In Blue Tiffany Wheeler for Fox Grape Farms, Inc.
2 First Madam President Debbie Foley for Debbie Gabbert
3 Flim Flam John Field for Carl Fischer Jr.

Novice Number of entries in class:6
1 Party Nut Alex Wille-Irmiter for Texas K Club, LLC
2 The Conventional Wisdom Robert Byers for Rachel Seifert
3 Many Pearls Cindy Sherman Siders for Carl Fischer Jr.
4 Supremacy’s Fire Fly John Biggins for Phyllis Harris
5 Rhythm & Romance Gerhardt Roos for Shields & Associates Inc.
6 Deep Blue Heart Chris Brannan for Cross Timbers Saddlebreds

Ladies Number of entries in class:6
1 Fox Grape’s Dauntless Dr. Owen Weaver for Fox Grape Farms, Inc.
2 Ava Gardner Tammy DeVore for Carol Hillenbrand
3 Walterway’s What About Me Elisabeth Goth for Larry Hartsock
4 Lynn Williams Mary Gaylord McClean for Golden Creek Farms, Inc.
5 Cavalia Misdee Miller for Hillcroft Farm LLC
5 Cavalia Misdee Miller for Hillcroft Farm LLC
6 Totally Kool Kristen Knight for Pleasantview Farm LLC

Amateur Stallion/Gelding Number of entries in class:6
1 Epic Hero Martin Gueldner for Martin Gueldner
2 Zombie Stomp Mary Gaylord McClean for Golden Creek Farms, Inc.
3 Charmed By Chance Deborah Orr for James Orr
4 Callaway’s Already Gone Suzanna Crews for Gina and Greg Crews
5 Callaway’s I’ll Stand By You Misdee Miller for Hillcroft Farm LLC
5 Callaway’s I’ll Stand By You Misdee Miller for Hillcroft Farm LLC
6 New York’s Real Magic Traci Massaro for Rudi Beneke

Amateur Mare Number of entries in class:4
1 Turning The Page Amy Dix Rock for Amy Dix Rock
2 El Dorado’s Gossip Girl Brittany Balagna for Brittany and Diane Balagna
3 The Veldt Queen Eeta Sachon for Eeta L. Sachon Revocable Trust
4 Pie Crust Sue Archer for Rick and Sue Archer

Amateur Ladies Number of entries in class:3
1 Break On Through Laura Elliott for Stockings N Stripes LLC
2 Turquoise Charlotte Kurtz for Carl Fischer Jr.
3 Ava Gardner Carol Hillenbrand for Carol Hillenbrand

Junior Exhibitor Number of entries in class:6
1 Don’t Ask Me Mollie Kregor for Pleasantview Farm LLC
2 Battle Rattle Foster Roberts for Betty Jarrell
3 Cloverleaf Master And Commander Hannah Houske for Shelby Farm and Stables, LLC
4 Cheerful Memories McKenna Slater for Pamela Slater
5 Row Jimmy Samantha McCutchan for Deep LM LLC
6 Fight Night Morgan Billig for Cardigan Farms

Pony Number of entries in class:6
1 I See Daylight Mitchell Tunstall for Barbara Von Borries
2 Mango Momma Payton Walker for Payton Walker
3 CH Red Flame Thrower Drew Taylor Hewitt for Barbara Goodman Manilow
4 Simbara’s Living Doll Tyler DeVore for Aldolfo Aguilar
5 By Design Only Caroline Dolt for Cedarcrest Farm
6 Camelot’s Riding Out The Storm Foster Roberts for Barbara Brooks



^Back to Top

THREE-GAITED

Junior Number of entries in class:5
1 She’s My Sugarland Andre Van Schalkwyk for Susan “BeBe” Olcott
2 Passionut Laura Elliott for Stockings N Stripes LLC
3 I’m Worth It All Clarke Vesty for Susan Pullen-Swope
4 Callaway’s Count Your Blessings Brian Chappell for Ricky Cook and Bruce Williams
5 HS Decorum Lionel Ferreira for Judith Fisher Oetinger

Novice Number of entries in class:6
1 Callaway’s Another Saturday Night Misdee Miller for Hillcroft Farm LLC
2 Jim Carrey Patrice Watson O’Brien for Ashlyn Farms LLC
3 Honky Tonky John Field for Linda Faerber and Carl Fischer Jr.
4 Pretty Penelope Jannie Giles for Jeffrey Schab
5 Believe It Or Nut Darrell Case for Willowbank Farm
6 Ready To Jet Neil Visser for Elisabeth Goth

Ladies Number of entries in class:6
1 Mr. Center Stage Mary Gaylord McClean for Golden Creek Farms, Inc.
2 I Spy A Firefly Candi Aversenti for Candi Aversenti
3 Majestic’s Jackie O Amy Dix Rock for Amy Dix Rock
4 Caroline Brackenridge Susan Hanna for Susan Hanna
5 Promised Love Stacey Kipper for Sondra Kipper
6 Liberty’s Magic Kelly Lockhart for Victoria Reed

Amateur Over 15.2 Number of entries in class:5
1 Work It Carol Hillenbrand for Carol Hillenbrand
2 Zagnut Mary Jane Glasscock-Kirkpatrick for Glasscock, Inc.
3 Odyssey Mann Dylan Hines for Yvonne Hines
4 Handsome Heir Dr. Amy Rhea Rock for Dr. Amy Rhea Rock
5 Fashionista Dr. Nancy Trent for Dr. Nancy Trent

Amateur 15.2-&-Under Number of entries in class:5
1 Callaway’s Undercover Blues Patsy Loeb for Larry Hodge
2 Watermark’s A Kiss For Luck Dr. Merrell Magelli for Dr. Merrell Magelli
3 Cumberland Crescent Candi Aversenti for Candi and Edmund Aversenti
4 Ribbons And Reins Stacey Kipper for Sondra Kipper
5 In A Minute Paige Klee for Lisa and Michael Klee

Junior Exhibitor Number of entries in class:2
1 The Mighty Mouse Hannah Houske for Shelby Farm and Stables, LLC
2 Show Material Emily Chapman for Emily Chapman

Pony Number of entries in class:3
1 The Belleheiress Jozee Johnson for Bowling, Wes & Sena
2 Callaway’s Preservation Mitchell Tunstall for Samantha Conlin
3 Faizah Sydney Dunaway for Jim and Sara McDowell

^Back to Top

FINE HARNESS

2-Year-Old Number of entries in class:1
1 Peeony Be Peter Palmer for Carl Fischer Jr.

Ladies Number of entries in class:3
1 Steel The Moment Linda Beltz for Dr. Homer Beltz
2 Three Gables Cracklin’ Rosie Kelly Lockhart for Three Gables LLC
3 Entourage Tami Webb Reiser for Windgate Farms LLC

Amateur Number of entries in class:6
1 Heir’s Treasure James Miller for Hillcroft Farm LLC
2 Simbara’s Living Legend Christine Broder for Split Decision LLC
3 CH Revolver Kay Marschel for Kay Marschel
4 Until Next Time Dr. Randy McBride for Neartown Animal Clinic
5 Mystic Starlight Kaye Bowles- Durnell for Kaye Bowles- Durnell
6 Gothic Revival Joan Adler for Tri-Color Saddlebreds LLC

^Back to Top

PARK

Junior Number of entries in class:3
1 Nut A Chance Don Harris for Don and Judy Harris
2 Warp Speed Ahead Gerhardt Roos for Tia Rai Zukowski
3 Love The Blues Clark Clouse for Carolyn and Stephen Henderson

3-Year-Old Number of entries in class:6
1 Nuttin’ But Style Renee Biggins for B&T Vonderschmitt LLC
2 Lord Balanchine Darrell Case for Pidgeon Roost Farm
3 Schadenfreude Tiffany Wheeler for Fox Grape Farms, Inc.
4 Safecracker Mike Tunstall for B&T Vonderschmitt LLC
5 Attache’s Mirror Image Chris Brannan for Jan Frame
6 The Ravine Stacey Kipper for Carter and Karen Zable Cox

Amateur Number of entries in class:6
1 Nuttin’ To Lose Lisa Holt for Holt Oaks Farm, LLC
2 Magical Attraction Dakota Willimon for Dakota Willimon
3 Big Man On Campus Beth Bidon for Barbara Hendrickson
4 Prince’s Black Tie Affair Kelley Blackwood Palmer for Kelley Blackwood Palmer
5 I’m A Skywatcher Rachel Seifert for Rachel Seifert
6 Heir’s Mark Deborah Orr for James Orr

Junior Exhibitor Number of entries in class:6
1 Callaway’s Blue Waltz Mollie Kregor for Susan “BeBe” Olcott
2 Nurse Goodbody Mitchell Tunstall for Stonecroft Farm
3 In A Nutshell Anna Leigh Amrein for Anna Leigh Amrein
4 Sole Heir Trey Watson for Patrice Watson O’Brien
5 CH Kalarama Shiraz Drew Taylor Hewitt for Drew Taylor Hewitt
6 J. Crew Caroline Walker for Hickory Hill Farm

^Back to Top

PLEASURE

Five-Gaited Open Number of entries in class:6
1 Simbara’s Cup Of Sugar Ali Judah for Terri Dolan
2 Billy Deluxe Cecelia Hagan for Cecelia Hagan
3 CH Callaway’s Kit Carson Susan Shepherd for David Rudder
4 CH Callaway’s Ariel Stacey Kipper for Sondra Kipper
5 CH Take A Guess Michelle Krentz for Mary Krentz
6 Design Star Kelly Mount for David Mount

Junior Exhibitor Five-Gaited Number of entries in class:5
1 Al Capone Lexie Flint for Dr. Robert and Melissa Flint
2 Miss Viviana Mitchell Tunstall for Karen Lee
3 Millionheir’s Row Alexis Landreth for Equestrian Investments of Tennessee LLC
4 Wyvern Amanda Boraca for Stanley Jozwiak
5 Out Too Late Kara Hachigian for Texas K Club, LLC

Five-Gaited Novice Number of entries in class:6
1 Design Star Kelly Mount for David Mount
2 Beau Chevalier Ashley Dickinson for Ashley Dickinson
3 CH Ima Star-Buck Sandra Halliburton for Derek and Sandra Halliburton
4 Undulata’s Confidential Kathy Scherer for Judy Denenholz
5 Callaway’s Don’t Sass Me William Walsh, Jr. MD for William Walsh, Jr. MD
6 New York Moon Suzanna Crews for Greg Crews

Three-Gaited 18-&-Over Number of entries in class:6
1 Mighty Thor Carol Hillenbrand for Carol Hillenbrand
2 Reedann’s Whodunnit Ali Judah for Terri Dolan
3 Simply Stella Kathy Capsuto-Walker for Kathy Capsuto-Walker
4 Whole Lotta Verve Deborah Orr for James Orr
5 Xanthos Kimberly Skipton for Aurora Farms LLC
6 You’ve Got Mail Patrice Watson O’Brien for Joe and Patrice Watson O’Brien

Novice Number of entries in class:6
1 Brookhill’s Reveille Megan McClure for Touch The Moon LLC
2 Birthday Kiss Carla Ritzie for Carl Holden Jr.
3 Twice Nightly Cindy Hettinger- Carcione for CC Saddlebreds, LLC
4 Captain Sparrow JJS Caroline Skinner for James and Judy Skinner
5 Worthy Sir Abigail Reising for Larry Gardinier and Arlys Solien
6 Got Sox Appeal Susan “BeBe” Olcott for Susan “BeBe” Olcott

Junior Exhibitor Number of entries in class:6
1 CH The Last Straw Hailey Stantz for Kaitlin Whatley
2 CH Prophet’s Fire Hazard Marek Poe for Marek and McKenna and Seth Poe
3 You Move Me Hannah Houske for Shelby Farm and Stables, LLC
4 Believe Her Raegan Morrison for Payton Walker
5 Mo’Town Memories Cheyenne Mabey for Omer’s Horse Stuff
6 Milady Huntly Alexandra Foster for Alexandra Foster

Park Pleasure Championship Number of entries in class:6
1 Xuxa’s Heir Sandra Currier for Edmund Perwien
2 Callaway’s Nachelle Mackenzie Lyttle for Ricky Cook and Bruce Williams
3 Sophie Tucker Sarah Hoover for Richard May
4 Redhawk’s Lady Hawk Bill Schoeman for Bill Schoeman
5 Increase The Heat Andre Van Schalkwyk for Gary Crump and Dr. Nancy Trent
6 Tee Tucker Michelle McMahon for Robin Rogers

Junior Park Pleasure Number of entries in class:6
1 Xuxa’s Heir Sandra Currier for Edmund Perwien
2 Vladimir Renee Biggins for Claudia Schultheis
3 Callaway’s Nachelle Mackenzie Lyttle for Ricky Cook and Bruce Williams
4 Bellino Chris Reiser for Cheryl Friedman
5 Cashew Mitchell Clark for Edward Clark
6 Ready Or Nut Koren Mercer for Shelby Farm and Stables, LLC

UPHA Park Pleasure Classic Number of entries in class:6
1 Cheers To You Mike Tunstall for Ceil and Kenneth Wheeler
2 Stonecroft First Impression Maureen Jenner for Maureen Jenner
3 Slam A Few Kristin Stivers for Carolyn Garrett
4 She’s Twice As Nice SAF Stacey Kipper for Stacey Kipper
5 I’m Nut Tellin’ Darrell Case for Willowbank Farm
6 Undulata’s Blue Light Special Johanna Kapioltas for Edward Bennett

^Back to Top

PLEASURE DRIVING

Championship Number of entries in class:5
1 Written In Stone Kay Marschel for Kay Marschel
2 CH Callaway’s Halley’s Comet Christine Broder for Split Decision LLC
3 The Delivery Boy Jennifer McGowan for Steve Williams
4 K & J’s He’s Extra Fortunate Dr. Bing Crosby for Jessica Wallace
5 Cherished King Virginia ‘Ginny’ Stanley for Payton Walker

Open Number of entries in class:6
1 The Delivery Boy Jennifer McGowan for Steve Williams
2 CH Callaway’s Halley’s Comet Christine Broder for Split Decision LLC
3 Cherished King Virginia ‘Ginny’ Stanley for Payton Walker
4 K & J’s He’s Extra Fortunate Dr. Bing Crosby for Jessica Wallace
5 Captured Pistol Mary Sue Walker for Dale Musselman
6 Written In Stone Kay Marschel for Kay Marschel

ASHAF Youth Driving Challenge Number of entries in class:1
1 World Turning Rose Marie Wheeler for Carroll Ray

^Back to Top

COUNTRY PLEASURE

Three-Gaited Adult Number of entries in class:6
1 Negative Image Susan “BeBe” Olcott for Susan “BeBe” Olcott
2 CH Pierre Cardin Megan McClure for Barbara Hendrickson
3 Cheetah’s Admiral Cathie Simmons for Stephanie Morrison
4 Kiss Me Goodnight Dr. Merrell Magelli for Dr. Merrell Magelli
5 Juicy Fruit Karen Fetty Thompson for Karen Fetty Thompson
6 Arrowhead’s Captain Morgan Marti Lockwood for Marti Lockwood

Novice Number of entries in class:6
1 Hooked Barbara Jozwiak for Chloe Burnham Fleck
2 Rob New York Terri Dolan for Terri Dolan
3 Undulata’s Snowflake Lizelle Hill for B&T Vonderschmitt LLC
4 Nightly In New York Sara Haynes for Sara Haynes
5 King’s Lovebird Dr. Nancy Trent for Dr. Nancy Trent
6 Playboy’s Golden Legacy Courtney Benson for Donna Benson

Junior Exhibitor Number of entries in class:6
1 Join In The Dance Dakota Reiser for Chris Reiser
2 New York’s Hot Stuff Aiden Greene for Aiden Greene
3 De La Hoya Hannah Houske for Shelby Farm and Stables, LLC
4 G.V. Silver Oak Sommer Justice for Grand Vin Stables
5 Independence Bay Emily Chapman for Pamela Roush
6 Sophia Galloway Cheyenne Mabey for Margaret Elva MacGregor

^Back to Top

COUNTRY PLEASURE DRIVING

Open Number of entries in class:6
1 Photo Prince George Anne Majors Nash for Mozelle Anson and Gail Kline
2 CH It’s Good Karma Elizabeth Gottlieb for Elisabeth Goth
3 I Shot The Sheriff Kathy Snyder for Tom Allebaugh and Michael Hylton
4 Roberta Belle Kathy Capsuto-Walker for Kathy Capsuto-Walker
5 Hammered Last Night TS Dr. Robert Pugh, Jr. for Tillman Stables
6 Majestic Monsieur Kay Marschel for Kay Marschel

^Back to Top

WESTERN

Western Country Number of entries in class:4
1 Heirilee Skylar Rueff for Skylar Rueff
2 Upton Sinclair Charlotte Kurtz for Scarlett Mattson
3 Prince In The Park Linda Fischer for Dr. Robert Pugh, Jr.
4 Harry Spotter Junelynn Oldham for Junelynn Oldham

Novice Number of entries in class:4
1 The Sugar Shaq Lindsay Sowell for Joe Webb
2 Heirilee Skylar Rueff for Skylar Rueff
3 Hisdezion Charlotte Kurtz for Margie and Nicky Osborne
4 Harry Spotter Junelynn Oldham for Junelynn Oldham

^Back to Top

ROAD HORSE

Amateur Number of entries in class:2
1 Katy Kat Daniel (Danny) Bugg for Melissa Moore
2 The Last Call Judith McNeish for Ian Fromowitz and John Gimblett

^Back to Top

ROADSTER PONY

Amateur Number of entries in class:2
1 Mr. Lucky Man Patrice Watson O’Brien for Joseph and Patrice Watson O’Brien
2 Albert Kaponey Elly Berman for Kevin Berman and Ada Perwien
3 Crystal Creek’s Springtime Jeff McClean for Mary Gaylord McClean
4 Heartland Dressed To Impress Misdee Miller for Hillcroft Farm LLC
5 Little Big Man Kenneth Malek for Dixie and Kenneth Malek
6 Heartland Flyaway Robert Woodyard for Robert Woodyard

Junior Exhibitor Number of entries in class:3
1 Regal’s Amigo LF Rose Marie Wheeler for Toni Nastali
2 Heartland Painted Creation Kirstie Buerkley for Luanne Malone
3 Art-O-Matic Mollie Kregor for David Swezey

^Back to Top

HACKNEY PONY

Open Number of entries in class:2
1 Regal’s Trademark LF Mary Gaylord McClean for Golden Creek Farms, Inc.
2 Nobu Karen Frickey for John Scheidt and Donald Spear and Stonecroft Farm

Amateur Number of entries in class:2
1 Heartland Globe-Trotter Linda Fischer for Sandra Surber
2 Extremely Fine Candi Aversenti for Candied Partners

^Back to Top

HARNESS PONY

Open Number of entries in class:4
1 Front Page News Juan Rios for Sandra Surber
2 Twin Willow’s Handsome Dan Mary Gaylord McClean for Mary Gaylord McClean
3 Spencer Randy Harper for Karen Frickey
4 SeÒor Dixie Malek for Kenneth Malek

Amateur Number of entries in class:5
1 CH Crystal Creek’s Commander Linda Fischer for Sandra Surber
2 Last Call Mary Gaylord McClean for Golden Creek Farms, Inc.
3 Heartland Queen Of The Road Susan “BeBe” Olcott for Susan “BeBe” Olcott
4 Major Impact Karen Frickey for Karen Frickey
5 SeÒor Dixie Malek for Kenneth Malek

^Back to Top

HACKNEY PLEASURE DRIVING

Open Number of entries in class:1
1 Catch Me If You Can Linda Fischer for Sandra Surber

^Back to Top

EQUITATION

17-&-Under Number of entries in class:5
1 Maisie Benfield
2 Alexia Stumler
3 Christine Oser
4 Ollivia Utley
5 Rose Marie Wheeler

USEF Saddle Seat Medal Number of entries in class:4
1 Emily Chapman
2 Maisie Benfield
3 Christine Oser
4 Kate Melican

UPHA 10-&-Under Walk-&-Trot Challenge Cup Number of entries in class:1
1 Isabelle Fuchs

Pleasure Equitation 12-&-Under Walk-&-Trot Number of entries in class:4
1 Bethany Welch
2 Carmen Brickzen
3 Kendall Johnson
4 Judy Maxwell

Archives

Comments are closed.