New River Valley

Jun 11th, 2012 | By | Category: Show Results


New River Valley
Date of show: 5/24/2012

# Days in show: 3 # Entries in show: USAE Approved

Five-Gaited
Three-Gaited
Fine Harness
Park
Pleasure
Pleasure Driving
Country Pleasure
Country Pleasure Driving
Western
Hunter
Road Horse
Roadster Pony
Hackney Pony
Miscellaneous
Equitation

^Back to Top

FIVE-GAITED

Five-Gaited Jackpot Number of entries in class:5
1 Rappe Nancy Troutman for Danny and Nancy Troutman
2 Thunder’s Fair Lady Dr. Antonius Miller for Dr. Antonius and Stephanie Miller
3 He’s Somethin’ Else Casey Surface for Casey Surface
4 Leatherwood’s Miss Beagle Daniel Glovier for Janet Hunley
5 Echo Valley’s Captain Hook Steven Fox for Echo Valley Stables

Junior Number of entries in class:1
1 Uwharrie’s Encore Melody Shirley Trail for Tina Fisher

Novice Number of entries in class:1
1 Ultimate Spitfire Lisa Worrell Whittle for Lisa Worrell Whittle

Amateur Championship Number of entries in class:3
1 Star Dreamer Darlene Rose for Roger Meade
2 Only At Night Rick Walker for Rickey Walker
3 Treasure The Glory Dana Ellington for Sharon Ellington

Amateur Number of entries in class:4
1 Star Dreamer Darlene Rose for Roger Meade
2 Only At Night Rick Walker for Rickey Walker
3 Treasure The Glory Dana Ellington for Sharon Ellington
4 Echo Valley’s Captain Hook Steven Fox for Echo Valley Stables

Junior Exhibitor Championship Number of entries in class:2
1 Fort Chiswell’s Mountain Dew John Paul Jones for Dickey Davis
2 License To Chill Aimee Harrell for Aimee Harrell

Junior Exhibitor Number of entries in class:2
1 Fort Chiswell’s Mountain Dew John Paul Jones for Dickey Davis
2 License To Chill Aimee Harrell for Aimee Harrell



^Back to Top

THREE-GAITED

Three-Gaited Jackpot Number of entries in class:2
1 Grape Tree’s Finest Fox Bobby Burgess for Lisa McCall
2 C. Me. Sneakie Sandra Brown for Charlene and Kermit McKinney

Open Number of entries in class:1
1 HS Daydream’s Believe In Me Dana Ellington for Dana and Sharon Ellington

Amateur/Junior Exhibitor Championship Number of entries in class:1
1 HS Daydream’s Believe In Me Dana Ellington for Dana and Sharon Ellington

Junior Exhibitor Number of entries in class:1
1 Grape Tree’s Finest Fox Brittany Ritter for Lisa McCall

^Back to Top

FINE HARNESS

Championship Number of entries in class:3
1 Fox Grape’s Limitless Joe Ellington for Sharon Ellington
2 Possible Bobby Burgess for Charles Goodman
3 Power And Silk Lisa Worrell Whittle for Lisa Worrell and Tom Whittle

Open Number of entries in class:3
1 Fox Grape’s Limitless Joe Ellington for Sharon Ellington
2 Possible Bobby Burgess for Charles Goodman
3 Power And Silk Lisa Worrell Whittle for Lisa Worrell and Tom Whittle

^Back to Top

PARK

Championship Number of entries in class:7
1 Just Out Of Reach Karen Blankenship Shumate for Melvin Blankenship
2 Celebrity Son Karin Banks for Karin Banks
3 Princess Rainier Lynn Loftus for Lynn Loftus
4 Shadow Mountain Mattalee Leigh Kauffelt for Ginny Kauffelt
5 Royal Crest’s Stone Magic Ariel Schulte for Ariel and Donna Schulte
6 Air Of Mystery Dana Ellington for Sharon Ellington

Jackpot Number of entries in class:7
1 Royal Showcase Stephen Ford for Janie and Stephen Ford
2 Anderson Cooper Burt Honaker for Rae Lee Mills
3 Breezy Nite Bobby Burgess for Betty Smith
4 Sparky’s Park Gary Altizer Jr. for Perry Huffer II
5 African Chant Kiani Fridley for Kiani Fridley
6 Fort Chiswell’s Secret Service Rae Lee Mills for Dickey Davis

Junior Championship Number of entries in class:2
1 Leatherwood’s Hancock AndrÈ Fourie for Claudine and Larry Blankenship
2 Bell View Pine Chip John Paul Jones for Joe Kauffman

Junior Number of entries in class:2
1 Leatherwood’s Hancock AndrÈ Fourie for Claudine and Larry Blankenship
2 Bell View Pine Chip John Paul Jones for Joe Kauffman

Amateur Number of entries in class:9
1 Breezy Nite Brittany Ritter for Betty Smith
2 Celebrity Son Karin Banks for Karin Banks
3 Central Park West Tabitha Pennington for Tabitha Pennington
4 Free Bird TS Erica Ellington for Alyssa and Erica Ellington
5 Callaway’s Little Boy Blue Bobby Dunn for Cavitts Creek Inc.
6 African Chant Kiani Fridley for Kiani Fridley

AOT Number of entries in class:6
1 Just Out Of Reach Karen Blankenship Shumate for Melvin Blankenship
2 Good Night George Amy Starnes for RJR Enterprises LLC
3 Princess Rainier Lynn Loftus for Lynn Loftus
4 Echo Valley’s Step’n Thru Steven Fox for Echo Valley Stables
5 Echo Valley’s My-My Susan Kime for Echo Valley Stables
6 Anne Que Laura Bunyan for Lisa Worrell Whittle

Junior Exhibitor Championship Number of entries in class:3
1 Central Park West Tabitha Pennington for Tabitha Pennington
2 Free Bird TS Erica Ellington for Alyssa and Erica Ellington
3 Echo Valley’s My-My Samantha Fox for Echo Valley Stables

^Back to Top

PLEASURE

Five-Gaited Championship Number of entries in class:5
1 Nuts And Bolts Connie Jessee for Connie Jessee
2 She Wore Black Guy White for Cheryl Clutter
3 Who’s My Daddy Megan Graham for Megan Graham
4 Mountainview’s Vintage Wine Charlie Sutherland for Joann Bedsaul
5 Master Of The Universe Vicki Williams for Vicki Williams

Five-Gaited Open Number of entries in class:5
1 Nuts And Bolts Connie Jessee for Connie Jessee
2 She Wore Black Guy White for Cheryl Clutter
3 Who’s My Daddy Megan Graham for Megan Graham
4 Mountainview’s Vintage Wine Charlie Sutherland for Joann Bedsaul
5 Master Of The Universe Vicki Williams for Vicki Williams

Three-Gaited Championship Number of entries in class:3
1 Wild Tango Suzanne Heizer for William Heizer
2 Because I Said So Dana Ellington for Alyssa and Sharon Ellington
3 My Stingray Chelista Linkous for Chelista Linkous

Three-Gaited 18-&-Over Number of entries in class:4
1 Stella Artois Lauren Ashe for Blue Ventures LLC
2 Wild Tango Suzanne Heizer for William Heizer
3 Because I Said So Dana Ellington for Alyssa and Sharon Ellington
4 My Stingray Chelista Linkous for Chelista Linkous

Novice Rider Number of entries in class:3
1 Man Of Hour Dreams Frankie Sue Snider for Frankie Sue and Willy Snider
2 My Stingray Chelista Linkous for Chelista Linkous
3 Supreme Rapture Emily Cross for Kim Banner Osborn

Junior Exhibitor Championship Number of entries in class:7
1 Man Of Hour Dreams Frankie Sue Snider for Frankie Sue and Willy Snider
2 A Starless Nite Morghan Alley for Melissa and Morghan Alley
3 Worthy’s Just Once Margaret Woodson for Olivia McCraw and Catherine Whitle
4 Royal Crest’s Cosmic Stone Kelsey Moore for Kimberly Richie Humphreys
5 Supreme Rapture Grayson Hamilton for Kim Banner Osborn
6 Callaway’s Cinnamon Bay Eleanor Webster for Eleanor and Janet Webster

Junior Exhibitor Number of entries in class:6
1 Worthy’s Just Once Margaret Woodson for Olivia McCraw and Catherine Whitle
2 Callaway’s Cinnamon Bay Eleanor Webster for Eleanor and Janet Webster
3 A Starless Nite Morghan Alley for Melissa and Morghan Alley
4 Supreme Rapture Grayson Hamilton for Kim Banner Osborn
5 Lady Belle O’Shea Jessica Hamilton for Amy Richie
6 Royal Crest’s Cosmic Stone Kelsey Moore for Kimberly Richie Humphreys

Park Pleasure Championship Number of entries in class:7
1 Elvis Shirley Trail for Lee Woodson
2 Lady Twinkie Adrian Santana for The Big Lonely
3 The Blues Singer Daniel Glover for Windy Hill Farm
4 Modern Marvel Kate Funk for Leslie and Mike Knick
5 Leatherwood’s Highlight AndrÈ Fourie for Leatherwood Stud LLC
6 Limitless Heir Necol Hopkins for Necol Hopkins

Park Pleasure Number of entries in class:6
1 Elvis Shirley Trail for Lee Woodson
2 Lady Twinkie Adrian Santana for The Big Lonely
3 The Blues Singer Daniel Glover for Windy Hill Farm
4 Leatherwood’s Highlight AndrÈ Fourie for Leatherwood Stud LLC
5 Modern Marvel Kate Funk for Leslie and Mike Knick
6 Sidus Kelsey Moore for Karen Richie and Kelsey Moore

Junior Park Pleasure Number of entries in class:1
1 Limitless Heir Necol Hopkins for Necol Hopkins

^Back to Top

PLEASURE DRIVING

Championship Number of entries in class:2
1 CH Callaway’s B. Gratz Brown Carol Reedy for Karin and William Banks
2 Nordic Prince Martha McComas for Roger Meade

Open Number of entries in class:2
1 CH Callaway’s B. Gratz Brown Karin Banks for Karin and William Banks
2 Nordic Prince Martha McComas for Roger Meade

^Back to Top

COUNTRY PLEASURE

Three-Gaited Championship Number of entries in class:7
1 Fort Chiswell’s Spanish Music Ashley Linkous for Ashley Linkous
2 Shamrock’s Versace Kiani Fridley for Rebecca Tobey
3 It’s Raining Men Katie Humphreys for Kimberly Richie Humphreys
4 Giovanni’s Primo Emily Uy for Emily Uy
5 Jewel’s Family Man Ariel Schulte for Darlene Stoots
6 Fort Chiswell’s Royally Elegant Melanie Carroll for Melanie Carroll

Three-Gaited Adult Number of entries in class:9
1 Fort Chiswell’s Spanish Music Ashley Linkous for Ashley Linkous
2 The Musical Link Suzanne Heizer for Ben Heizer
3 Giovanni’s Primo Emily Uy for Emily Uy
4 Thomas Edison Dr. Antonius Miller for Stephanie Miller
5 Jewel’s Family Man Ariel Schulte for Darlene Stoots
6 Fort Chiswell’s Royally Elegant Melanie Carroll for Melanie Carroll

Novice Rider Number of entries in class:3
1 FCF Cool Q Baby Telisha Coulter for Telisha Coulter
2 Jewel’s Family Man Darlene Stoots for Darlene Stoots
3 Mountainview’s Elegant Day Bonnie Lane- Hudgins for Bonnie Lane- Hudgins

AOT Number of entries in class:3
1 Just As I Am Teresa Wilson for Teresa Wilson
2 Leatherwood’s Internal Affair Amanda Laliberte for Amanda Laliberte
3 Grape Tree’s Cosmos Gina Moore for Gina Moore and Randall Veneri

Junior Exhibitor Three-Gaited Championship Number of entries in class:4
1 Lovin’ Louie Anna Hudson for Anna Hudson
2 The Oberoi Erica Ellington for Dana Ellington
3 Something to Smile About Jesselyn Bundy for Jesselyn Bundy
4 FCF Cool Q Baby Telisha Coulter for Telisha Coulter

Junior Exhibitor Number of entries in class:5
1 Lovin’ Louie Anna Hudson for Anna Hudson
2 The Oberoi Erica Ellington for Dana Ellington
3 Something to Smile About Jesselyn Bundy for Jesselyn Bundy
4 FCF Cool Q Baby Telisha Coulter for Telisha Coulter
5 Highpoint’s Czarina Carlin Bumgarner for Laura Bumgarner

^Back to Top

COUNTRY PLEASURE DRIVING

Championship Number of entries in class:2
1 Sultan’s Lovely Boy Wanda Hensley for Wanda Hensley
2 Tina’s Chantilly Lace Sharon Rhoton for Don and Sharon Rhoton

Open Number of entries in class:2
1 Sultan’s Lovely Boy Wanda Hensley for Wanda Hensley
2 Tina’s Chantilly Lace Sharon Rhoton for Don and Sharon Rhoton

^Back to Top

WESTERN

Western Country Championship Number of entries in class:5
1 Kalarama’s Perfectly Regal Janie Ford for Janie and Stephen Ford
2 Fort Chiswell’s Miracle Man Diane Reid for Diane Reid
3 Mountain Symbol Mackenzie Ansley for Becky Sparks
4 Sultan’s Secret Reflection Debra Hedin for Debra Hedin
5 Fire Engine Red Too Mark Shumate for Mark Shumate

Western Country Number of entries in class:9
1 Kalarama’s Perfectly Regal Janie Ford for Janie and Stephen Ford
2 Fire Engine Red Too Karen Blankenship Shumate for Mark Shumate
3 Sultan’s Secret Reflection Debra Hedin for Debra Hedin
4 The King Of Wishful Thinking Melanie Carroll for Melanie Carroll
5 Fort Chiswell’s Miracle Man Diane Reid for Diane Reid
6 Mountain Symbol Mackenzie Ansley for Becky Sparks

^Back to Top

HUNTER

Hunter Country Championship Number of entries in class:2
1 Ronan Melinda Warden for Jo Ann Pendley
2 The King Of Wishful Thinking Melanie Carroll for Melanie Carroll

Hunter Country Number of entries in class:3
1 Ronan Melinda Warden for Jo Ann Pendley
2 The King Of Wishful Thinking Melanie Carroll for Melanie Carroll
3 Sable And Lace Lee Woodson for Lee Woodson

^Back to Top

ROAD HORSE

Roadster To Bike Jackpot Number of entries in class:1
1 Down Shift N Dustem Rae Lee Mills for Rae Lee Mills

^Back to Top

ROADSTER PONY

Championship Number of entries in class:6
1 Blue Grass Impression Milton Gray for N. Rees Woody
2 Extremely Intimidating Mark Shumate for Mark Shumate
3 Heartland Wild Thunder Dan Boles for Luanne Malone
4 Magical Mystery’s Rae Lee Mills for Dickey Davis
5 Rare Wine Casey Surface for Christopher Chase Tibbs
6 Heartland Impressive Victory Tom Kirby for Theresa Brown and Tom Kirby

Novice Number of entries in class:4
1 Regal’s Class Act LF Gary Altizer Jr. for Bland Craig
2 Radiant’s Last Dawn Lib McClellan for Dan Boles and Lib McClellan
3 Hoochie Mama Katie Humphreys for Katie Humphreys and Kimberly Humphries
4 Centerfold’s Last Duchess Daniel Glovier for Helen Jo-Ann Barrs

Amateur Championship Number of entries in class:7
1 Runaway Cynthia Jackson for Cynthia Jackson
2 Get Set ‘N Go Jenna Holland for Jenna Holland
3 Boxford On The Mark Shawn Carroll Frazier for Shawn Carroll Frazier
4 Extremely Intimidating Mark Shumate for Mark Shumate
5 Rolex Leigh Kauffelt for Leigh Kauffelt
6 Doing Time Leigh Ann Altizer for Leigh Ann Altizer

Amateur Number of entries in class:10
1 Runaway Cynthia Jackson for Cynthia Jackson
2 Extremely Intimidating Mark Shumate for Mark Shumate
3 Rolex Leigh Kauffelt for Leigh Kauffelt
4 Get Set ‘N Go Jenna Holland for Jenna Holland
5 Doing Time Leigh Ann Altizer for Leigh Ann Altizer
6 Boxford On The Mark Shawn Carroll Frazier for Shawn Carroll Frazier

Number of entries in class:2
1 Heartland Wild Thunder Siggy Boehm for Luanne Malone
2 Whippoorwill’s Special Victory Gina Moore for Gina Moore

Junior Exhibitor Championship Number of entries in class:5
1 Regal’s Crescendo LF Alyssa Burnett for Alyssa Burnett
2 On The Verge Aimee Harrell for Cheryl and Don Rhoton
3 Excessive Jessica Hudnall for Joe and Lisa Korona
4 Bound For Jubilee Zach Dillon for Zach Dillon
5 High Five Sweet Harmony Jesselyn Bundy for Jackie Farrington

Junior Exhibitor Number of entries in class:6
1 Regal’s Crescendo LF Alyssa Burnett for Alyssa Burnett
2 On The Verge Aimee Harrell for Cheryl and Don Rhoton
3 Rare Wine Christopher Chase Tibbs for Christopher Chase Tibbs
4 Excessive Jessica Hudnall for Joe and Lisa Korona
5 Bound For Jubilee Zach Dillon for Zach Dillon
6 High Five Sweet Harmony Jesselyn Bundy for Jackie Farrington

Roadster Pony Under Saddle Number of entries in class:6
1 Heartland Revolver Alex Sandifer for Rae Lee Mills
2 Excessive Jessica Hudnall for Joe and Lisa Korona
3 Sincerety Claire Riddle for Claire Riddle
4 Commando Samantha Fox for Edward and Karen Frickey
5 You Raise Me Up Joe Ellington for Joe and Sharon Ellington
6 Little Samurai Emma Townley for Bradley and Megan Gordon

^Back to Top

HACKNEY PONY

Championship Number of entries in class:5
1 Romeo’s Top Diplomat LF Jenna Holland for Charlene and Kermit McKinney
2 Coach Lite’s Celebration Janet Hunley for Janet Hunley
3 Sincerety Claire Riddle for Claire Riddle
4 Heartland Moon Shot Erica Ellington for Erica and Joe and Sharon Ellington
5 Hawkwatch Kermit McKinney for Charlene and Kermit McKinney

Open Number of entries in class:5
1 Romeo’s Top Diplomat LF Jenna Holland for Charlene and Kermit McKinney
2 Sincerety Claire Riddle for Claire Riddle
3 Hawkwatch Kermit McKinney for Charlene and Kermit McKinney
4 Heartland Moon Shot Erica Ellington for Erica and Joe and Sharon Ellington
5 Coach Lite’s Celebration Janet Hunley for Janet Hunley

^Back to Top

MISCELLANEOUS

Open English Pleasure Championship Number of entries in class:1
1 Spook Brittney Horton- Robert for Tommy Horton

Open English Pleasure Number of entries in class:2
1 Spook Brittney Horton- Robert for Tommy Horton
2 Passhahnn (Passion) Kaitlyn Payne for Kaitlyn Payne

Open English Pleasure Junior Exhibitor Number of entries in class:6
1 A Song And Dance Billie Byrd for Jessica Schaaff
2 Free Waltz Morgan Coulter for Oak Hill Academy
3 Chief To Be Micah Geary for E.T. Sowers
4 Passhahnn (Passion) Kaitlyn Payne for Kaitlyn Payne
5 Supreme Rapture Emily Cross for Kim Banner Osborn
6 Starwars Emperor Haley Hall for Shadow Ranch

Walk-&-Trot Pleasure Number of entries in class:6
1 A Song And Dance Billie Byrd for Jessica Schaaff
2 Free Waltz Morgan Coulter for Oak Hill Academy
3 Chief To Be Micah Geary for E.T. Sowers
4 Passhahnn (Passion) Abbott Wilson for Kaitlyn Payne
5 Supreme Rapture Emily Cross for Kim Banner Osborn
6 Starwars Emperor Haley Hall for Shadow Ranch

Junior Exhibitor Walk-&-Trot Pleasure Number of entries in class:11
1 A Song And Dance Grayce Dantzler for Jessica Schaaff
2 Kit Carson Lora Thornhill for Karen Thornhill
3 Passhahnn (Passion) Kaitlyn Payne for Kaitlyn Payne
4 Snoopy Avery Hackney for Mark Hackney
5 High Rose Spirit Siggy Boehm for Becky and Terry Larkins
6 Starwars Emperor Haley Hall for Shadow Ranch

12-&-Over Walk-&-Trot Pleasure Championship Number of entries in class:4
1 Irish Hill’s Mountain Star Madison Alley for AndrÈ Fourie
2 Sudar Bear’s Dream Alexis Jennings for Alexis Jennings
3 Supreme Rapture Shiloh Lyttle for Kim Banner Osborn
4 Gypsy’s Bay Miss Madison Law for Christy and Madison Law

12-&-Under Walk-&-Trot Pleasure Number of entries in class:4
1 Irish Hill’s Mountain Star Madison Alley for AndrÈ Fourie
2 Sudar Bear’s Dream Alexis Jennings for Alexis Jennings
3 Supreme Rapture Shiloh Lyttle for Kim Banner Osborn
4 Gypsy’s Bay Miss Madison Law for Christy and Madison Law

^Back to Top

EQUITATION

17-&-Under Number of entries in class:4
1 Morgan Coulter
2 Micah Geary
3 Billie Byrd
4 Amanda Laliberte

Walk-&-Trot Equitation Number of entries in class:5
1 Lora Thornhill
2 Grace Hallott
3 Katie Hackney
4 BJ Fourie
5 Michaela Atwell

Archives

Comments are closed.