Lexington Junior League – 4

Jul 18th, 2012 | By | Category: Show Results

Lexington Junior League
Date of show: 7/9/2012

 

# Days in show: 6 # Entries in show: USAE Approved

Five-Gaited
Three-Gaited
Fine Harness
Pleasure
Pleasure Driving
Country Pleasure
Western
Hunter
Road Horse
Roadster Pony
Harness Pony
Hackney Pleasure Driving
Equitation

^Back to Top

FIVE-GAITED

UPHA Five-Gaited Classic Number of entries in class:6
1 Leatherwood Starburst Maria Gilman for Gamine LLC
2 Misty Marie Virgil Helm for Virgil Helm Stable
3 Beaucoup Of Blues Robert Gardiner for Katherine Hansil and Landmark Farm Inc.
4 Brookhill’s Fame Todd Miles for James Williams
5 Cuttin Up Jaisen Von Ballmoos for Daniel Mitchell
6 Cash Me Out Darrell Good for Darrell Good

Junior Exhibitor 14-17 Championship Number of entries in class:8
1 Callaway’s Born To Ride Camille Cowart for Camille Cowart
2 I’m Something Wicked Katherine McGee Bosworth for Pair Of Jacks Stables LLC
3 Stonecroft Rumor Has It Jessica Cloud for Jessica Cloud
4 Kalarama’s Lady Bancroft Alexis Landreth for Equestrian Investments of Tennessee LLC
5 Battle Rattle Foster Roberts for Betty Jarrell
6 Fight Night Morgan Billig for Cardigan Farms
7 Sensational Charm Hailey Wegner for Hailey Wegner
8 Manhattan Whirlwind Frances Neunuebel for Frances Neunuebel

13-&-Under Championship Number of entries in class:6
1 CH Callaway’s Born For This Catherine Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler
2 Heirrison Ford Olivia Schumacher for Lorraine Schumacher
3 Ashlyn’s Voodoo Charm Eleanor Rainbolt- Forbes for Niji Farm
4 Varsity Blues Jozee Johnson for Jozee Johnson
5 War Hart Terri Ray for Patsy and Tom Plant
6 Hillcroft Fringe Benefit Sierra Madison Comer for Sierra Madison Comer

Pony Championship Number of entries in class:7
1 Billy Jewel Austin Mackenzie Hazelwood for Clara McCool
2 CH Red Flame Thrower Drew Taylor Hewitt for Barbara Goodman Manilow
3 The Rest Of The Story Mollie Kregor for Ann Marie Brickzen
4 Mango Momma Payton Walker for Payton Walker
5 Little Hot Spot Annabel Kippi Noe for Karen Grady Carver
6 Camelot’s Riding Out The Storm Foster Roberts for Barbara Brooks
7 Simbara’s Living Doll Tyler DeVore for Aldolfo Aguilar

^Back to Top

THREE-GAITED

UPHA Three-Gaited Classic Number of entries in class:4
1 Undulata’s Secret Rendezvous Maria Gilman for Jennifer Lawrence-Katko and Siege LLC
2 I’m Worth The Wait Emily Abbott for Virgil Helm Stable
3 Nicki Minaj Robert Gardiner for Chevelle Show Horses LLC
4 Callaway’s Amberjack Jane Jarvis-Taylor for Jack and Katy Mallory

Junior Exhibitor 13-&-Under Championship Number of entries in class:6
1 The Proof Is In The Heir Alex Rudder for David Rudder
2 Callaway’s Born With Style Molly Codeanne for Cedarledge Farm
3 CH Heathermoor’s Prince Emma Sanchez for Sharyn Stokes-Lackey
4 Hillcroft Claret Macey Joan Miles for Hillcroft Farm LLC
5 Bubble Bath Laura Plant for Patsy and Tom Plant
6 Son Moon And Stars Savannah Scarberry for Savannah Scarberry

Pony Stake Number of entries in class:3
1 Powerful Tango Emilea Stinnett for Woodlea Farms LLC
2 Undulata’s Lady Holiday Jozee Johnson for Kady (Katherine) and Sandi Harmon
3 CH Amelia Heir Cat Sallie-Mason Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler

^Back to Top

FINE HARNESS

UPHA Fine Harness Classic Number of entries in class:8
1 Buena Noches BHM Carter Cox for Jannie Giles
2 Platinum Surprise JJW Melissa Moore for Golden Creek Farms, Inc.
3 Crackerjack Blue Nelson Green for Mount Saddlebreds
4 Party Song Dan Flowers for Ricky Kamins
5 Paddyngton’s Ultra Suede Steve Demjen for Paddy Bates
6 Hook Me Up Darrell Good for Darrell Good

2-Year-Old Number of entries in class:2
1 Nutamorphosis Gerhardt Roos for Alliance Stud
2 Been Taken’ Mark Wilson for Michael Furrie

Number of entries in class:6
1 Sir Frank Sinatra Dena Lopez for Pleasants Valley Stable
2 WS Call Me Catty Chuck Herbert for Susan Bartlett
3 Holiday Style Kyle Gagnon for Rick Daigle
4 Majestic’s Merci Beau-Coup Jonelle Chovanec- Gardiner for Landmark Farm Inc.
5 Nuttin’ To Gain Zachary Duffy for Yvonne Hines
6 WS Knight’s Quiet Victory Joe Lavery for Richard Baltierra

^Back to Top

PLEASURE

Three-Gaited 36-&-Over Number of entries in class:8
1 In Bold Print Vicki Gillenwater for Paul Richardson
2 Santa Ana Wind Stacey Halloran for Gaited, Inc.
3 Upstate Agent Dori Zandy for Victoria MacDonald
4 Birkett Alice Sias Pippin for Alice Sias Pippin
5 CH Stonecroft I’m Radiant Cindy Dunham for Cindy Dunham
6 Go For Glory Kathleen Ververeli for Kathleen Ververeli
7 Bi Mi’s Unforgettable Spirit Shawn Stachowski for Shawn Stachowski
8 My Sweet Cecelia Hagan for Cecelia Hagan

Three-Gaited 35-&-Under Number of entries in class:8
1 Undulata’s Fashion Plate Piper Bordegon for Maribelle Granger
2 Fire It Up Katie Cunningham for Karen Cunningham
3 Starlight Voyager Ali DeGray for Helen Rosburg
4 Stocco Amanda Murchison for Amanda Murchison
5 Orr’s Fired Up Lauren Greenwald for William Woods University
6 Watch This Town Anna Hormann for Donna Fiaschetti
7 Undulata’s Nuts And Bolts Wade Giles for Wade Giles
8 Victory’s Lady Fox Jacklyn Roya Mahvi for Caryl and Jacklyn Roya Mahvi

^Back to Top

PLEASURE DRIVING

Championship Number of entries in class:8
1 CH A Cinderella Story Karrie Graham for Karrie Graham and Dwaine Kinderknecht
2 American Art Eddie Norris for Eddie Norris
3 Gypsy Gentleman Sarah Wise for Sarah Wise
4 Double Or Nuttin’ Priscilla Marconi for Tri Color Ventures Inc.
5 MBA’s Royal Shadow Phax Brittany Baird for MBA Equestrians, Inc.
6 CH Candle Dan Laurie Behr for Jan Lukens
7 The Delivery Boy Jennifer McGowan for Steve Williams
8 Cherished King Virginia ‘Ginny’ Stanley for Payton Walker

^Back to Top

COUNTRY PLEASURE

Three-Gaited Championship Number of entries in class:8
1 Uncut Jewel Jennifer Lawrence-Katko for Jennifer Lawrence-Katko
2 CH Callaway’s Summer Solstice Carissa Marshall for Carissa Marshall and Tannehill Farms LLC
3 CH Pierre Cardin Beth Bidon for Barbara Hendrickson
4 CH Talkin’ To You Donna Finch for Donna and Jack Finch
5 Lakeview’s Rare-A-Phi Ali DeGray for Helen Rosburg
6 Here To Win Stephanie Gonyaw for Stephanie Gonyaw
7 Kabu Brittany Baird for MBA Equestrians, Inc.
8 Callaway’s Love Me Or Leave Me Jackie Schutt for Lucinda Hartley

Junior Exhibitor Three-Gaited Championship Number of entries in class:8
1 De La Hoya Hannah Houske for Shelby Farm and Stables, LLC
2 Extremely Fortunut Brittany Cloutier for Roland Cloutier
3 Brianna Fox Madison Enderson for Madison Enderson
4 Star Sighting Erin Rae Beever for Erin Rae Beever
5 CH Tax Man Jessica Cloud for Jessica Cloud
6 Mojito ValeriAnne Nuno for Elizabeth and Kathleen Ververeli
7 CH Protector Angela Calabria for Mary Ling
8 CH Uwharrie’s Patriot Sage Sarah Madison Hecht for Alan and Sarah Madison Hecht

^Back to Top

HUNTER

Hunter Country Number of entries in class:8
1 Top Shelf Jenn ‘N Tonic Katie Hafer Young for Katie Hafer Young
2 Perazzi Sarah Keil for Dr. Jane Keil
3 Shakespeare In Love Karen Fetty Thompson for Karen Fetty Thompson
4 Caraman Erica Mundt for The Mundt Family
5 Good Deal Kimberly Anne Moore for Kimberly Anne Moore
6 Highly Charmed Joan Todd for Joan Todd
7 Stonebrook’s Finest Hour Jill Wilson for Jill Wilson
8 A.F. Colour Creation Megan Novak for Megan Novak

^Back to Top

ROAD HORSE

Novice Number of entries in class:4
1 Daddy’s T Bird Thomas Fiedler for Thomas Fiedler
2 Blaze Of Sonshine Luman Wadhams for Ann MacMurray Cox
3 Tri-Star Millionaire Shane Mullens for Kristen Bagdasarian
4 Red Lass Marie Brannon for Marie Brannon
Roadster to Wagon Championship Number of entries in class:1
1 The Last Call Judith McNeish for Ian Fromowitz and John Gimblett

^Back to Top

ROADSTER PONY

Roadster Pony Under Saddle Championship Number of entries in class:2
1 Tachycardia Ariella Silber for Kourt Jester Morgans
2 Pure Country Lexie Flint for Dr. Robert and Melissa Flint

^Back to Top

HARNESS PONY

UPHA Harness Classic Number of entries in class:1
1 Jokake Abel Vega for Mary Gaylord McClean

^Back to Top

HACKNEY PLEASURE DRIVING

UPHA Hackney Pleasure Driving Classic Number of entries in class:1
1 Night Voyager Meredithe Steinhauer-Whit for Denise Steinhauer

AHHS Pleasure Under Saddle Medallion Number of entries in class:2
1 Silver Oaks Sinner And Saint Sloan Fleig for Lisa McMackin
2 Miss Fuente Aine O’Rourke for Mike Tunstall

^Back to Top

EQUITATION

NHS Good Hands Number of entries in class:7
1 Cassie Bell
2 Juliet Dell
3 Kellyn Cameron
4 Aleia Brown
5 Cassie Bystrack
6 Ally McHugh
7 Shelby Graves

Saddle & Bridle’s ASB Pleasure Equitation Medallion Class Number of entries in class:5
1 Kaitlin Kelly
2 Caroline Moeller
3 Emily Chapman
4 Caroline Brown
5 Kathryn Evans

Archives

Comments are closed.