Devon

Jun 11th, 2012 | By | Category: Show Results

Devon
Date of show: 5/24/2012

 

# Days in show: 11 # Entries in show: USAE Approved

Five-Gaited
Three-Gaited
Fine Harness
Park
Pleasure
Pleasure Driving
Country Pleasure
Country Pleasure Driving
Western
Hunter
Road Horse
Roadster Pony
Hackney Pony
Harness Pony
Hackney Pleasure Driving
Miscellaneous

^Back to Top

FIVE-GAITED

Five-Gaited Stake Number of entries in class:3
1 The Lady Sings The Blues Helen Robertson for Burbank & Collins Partnership LLP
2 The Mighty Moe Ceil Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler
3 Tornaado’s Tempest Jason Molback for Dr. Geraldine Meanor

Open Number of entries in class:2
1 The Mighty Moe Ceil Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler
2 Tornaado’s Tempest Jason Molback for Dr. Geraldine Meanor

Ladies Number of entries in class:3
1 CH Callaway’s Born For This Ceil Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler
2 The Lady Sings The Blues Helen Robertson for Burbank & Collins Partnership LLP
3 Blazing Sevens Allyson Ehle for Nancy Ehle

Amateur Stake Number of entries in class:6
1 CH Callaway’s Born For This Catherine Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler
2 Dream Castle Reneaux Collins for Burbank & Collins Partnership LLP
3 CH Pucker Up Kenneth Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler
4 Blazing Sevens Allyson Ehle for Nancy Ehle
5 Heirrison Ford Olivia Schumacher for Lorraine Schumacher
6 Top Dawg Mary Mitkish for Patricia Malcolm and Mary Mitkish

Amateur Number of entries in class:3
1 CH Pucker Up Kenneth Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler
2 Dream Castle Reneaux Collins for Burbank & Collins Partnership LLP
3 Top Dawg Mary Mitkish for Patricia Malcolm and Mary Mitkish

Junior Exhibitor Number of entries in class:1
1 Heirrison Ford Olivia Schumacher for Lorraine Schumacher

^Back to Top

THREE-GAITED

Three-Gaited Stake Number of entries in class:3
1 Tia Margarita Jan Lukens for Jayne Romano
2 SJ The Smart Lady (SA) Rob Turner for Holli Esposito
3 Revel Jerry Hutson for Annika Bruggeworth

Open Number of entries in class:4
1 Tia Margarita Jan Lukens for Jayne Romano
2 SJ The Smart Lady (SA) Rob Turner for Holli Esposito
3 Revel Jerry Hutson for Annika Bruggeworth
4 Callaway’s Can’t Go Home Again Nicholas Villa for Dorothy Cobb

Ladies Number of entries in class:2
1 Nutty By Nature Margaret Biggs for Margaret Biggs
2 CH Callaway’s Merry-Go-Round Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth

Amateur Number of entries in class:4
1 Re-Energized Elizabeth Ververeli for Elizabeth and Kathleen Ververeli
2 Famous Kiss Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth
3 Swing An Singin Ceil Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler
4 Callaway’s Can’t Go Home Again Dorothy Cobb for Dorothy Cobb

Junior Exhibitor Stake Number of entries in class:3
1 Callaway’s Born With Style Molly Codeanne for Cedarledge Farm
2 Callaway’s Time Well Wasted Abbie Palker for Abbie Palker
3 CH Amelia Heir Cat Sallie-Mason Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler

Junior Exhibitor Number of entries in class:3
1 Callaway’s Born With Style Molly Codeanne for Cedarledge Farm
2 CH Amelia Heir Cat Sallie-Mason Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler
3 Callaway’s Time Well Wasted Abbie Palker for Abbie Palker

^Back to Top

FINE HARNESS

Championship Number of entries in class:3
1 CH Castledream Larry Hodge for Hillcroft Farm LLC
2 Caraway’s New York Minute Kenneth Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler
3 Hoof Prince Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth

Open Number of entries in class:4
1 CH Castledream Larry Hodge for Hillcroft Farm LLC
2 Caraway’s New York Minute Kenneth Wheeler for Ceil and Kenneth Wheeler
3 Hoof Prince Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth
4 Shriver’s Premonition Gary Guz for Sharon Nelson

Amateur Championship Number of entries in class:1
1 Follow The Sun Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth

Amateur Number of entries in class:1
1 Follow The Sun Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth

^Back to Top

PARK

Stake Number of entries in class:6
1 New York Deliverance Colleen Fitzpatrick for Judy and Paul Rice
2 CH Sue Me Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth
3 CH Hillside’s Sensation Margaret McCool for Margaret McCool
4 Peter Max Lorraine Wheeler for Marrialana Prince
5 All Foxed Up S.F. Elaine Earlywine for Jonna Egli
6 Attache’s Gentleman Jack Nicholas Villa for Theresa Atwood

Open Number of entries in class:6
1 New York Deliverance Colleen Fitzpatrick for Judy and Paul Rice
2 CH Sue Me Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth
3 CH Hillside’s Sensation Margaret McCool for Margaret McCool
4 Peter Max Lorraine Wheeler for Marrialana Prince
5 All Foxed Up S.F. Elaine Earlywine for Jonna Egli
6 Attache’s Gentleman Jack Nicholas Villa for Theresa Atwood

Amateur Stake Number of entries in class:6
1 Ryans Wish Allyson Ehle for Bob and Nancy Ehle
2 The Mansion Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth
3 CH Fox Grape’s Forever Yours Elizabeth Ververeli for Elizabeth and Kathleen Ververeli
4 Romantic Manifesto Dominique Bowlen for Karen McGee
5 Lady Of Affirm Deedee Ludlam for Deedee Ludlam
6 Kalarama’s McDreamy Shelby McKenney for Joan Hamilton and Larry Hodge

Amateur Number of entries in class:6
1 Ryans Wish Allyson Ehle for Bob and Nancy Ehle
2 Romantic Manifesto Dominique Bowlen for Karen McGee
3 The Mansion Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth
4 CH Fox Grape’s Forever Yours Elizabeth Ververeli for Elizabeth and Kathleen Ververeli
5 Lady Of Affirm Deedee Ludlam for Deedee Ludlam
6 Kalarama’s McDreamy Shelby McKenney for Joan Hamilton and Larry Hodge

^Back to Top

PLEASURE

Five-Gaited Championship Number of entries in class:4
1 CH A Dream In Color Kate Codeanne for Cedarledge Farm
2 CH Titleist Right Tonight Allyson Ehle for Bob and Nancy Ehle
3 Perfectly Designed C. Michael Behr III for Jan Lukens
4 A Real Jewel Holly Weeks for Holly and Terry Weeks

Five-Gaited Open Number of entries in class:4
1 CH A Dream In Color Kate Codeanne for Cedarledge Farm
2 CH Titleist Right Tonight Allyson Ehle for Bob and Nancy Ehle
3 Perfectly Designed C. Michael Behr III for Jan Lukens
4 A Real Jewel Holly Weeks for Holly and Terry Weeks

Three-Gaited Championship Number of entries in class:8
1 Tchaikovsky Paula Percoco for Jayne Romano
2 Go For Glory Kathleen Ververeli for Kathleen Ververeli
3 Who Cathy Rogers-Holmes for Cathy Rogers-Holmes
4 CH Gone Platinum Erin German for Nealia McCracken
5 Top Floor Mary Mitkish for Nealia McCracken
6 Truly Intrepid Edith Shipley for Edith Shipley
7 CH My Dakota Sherrill Ducharme for Sherrill Ducharme
8 Ridgewood’s Lasting Love Kristen Fenstermacher for Lorraine Schumacher

Three-Gaited 18-&-Over Number of entries in class:4
1 Tchaikovsky Paula Percoco for Jayne Romano
2 Who Cathy Rogers-Holmes for Cathy Rogers-Holmes
3 Top Floor Mary Mitkish for Nealia McCracken
4 CH My Dakota Sherrill Ducharme for Sherrill Ducharme

Limit Number of entries in class:5
1 Go For Glory Kathleen Ververeli for Kathleen Ververeli
2 CH Gone Platinum Erin German for Nealia McCracken
3 Ridgewood’s Lasting Love Kristen Fenstermacher for Lorraine Schumacher
4 Kalarama’s Briar Cliff Catherine O’Dwyer for Denise O’Dwyer
5 Truly Intrepid Edith Shipley for Edith Shipley

Junior Exhibitor Championship Number of entries in class:5
1 CH Sea Blue Cathy Rogers-Holmes for Loewe and Sharon Kasprenski
2 CH New York Entertainer Jordyn Vallorosi for Kierson Farm LLC
3 Harlem’s Lunar Eclipse Emily Van Duren for Betsy and Emily Van Duren
4 Snorkle Alexandra Bowlen for MaryBeth Alosa
5 CH Olympic Charm Jordyn Isgrigg for Jordyn and Nita Isgrigg

Junior Exhibitor Number of entries in class:5
1 CH Sea Blue Loewe Kasprenski for Loewe and Sharon Kasprenski
2 Snorkle Alexandra Bowlen for MaryBeth Alosa
3 CH Olympic Charm Jordyn Isgrigg for Jordyn and Nita Isgrigg
4 CH New York Entertainer Jordyn Vallorosi for Kierson Farm LLC
5 Harlem’s Lunar Eclipse Emily Van Duren for Betsy and Emily Van Duren

Park Pleasure Championship Number of entries in class:5
1 The Fabulous Truth Jason Molback for Patricia Malcolm and Mary Mitkish
2 Make Mine Black Ceil Wheeler for Dr. and Mrs. Rinaldo and Lisa DeNuzzo
3 Future Perfect Christie Milbury for Christie Milbury
4 He’s Momma’s Boy Joel Dorignac for Andrea Bittker
5 Palie O’Malley Catie McCool for Olivia Chassman and Denise Leville

Park Pleasure Number of entries in class:6
1 Make Mine Black Ceil Wheeler for Dr. and Mrs. Rinaldo and Lisa DeNuzzo
2 The Fabulous Truth Jason Molback for Patricia Malcolm and Mary Mitkish
3 He’s Momma’s Boy Joel Dorignac for Andrea Bittker
4 Palie O’Malley Catie McCool for Olivia Chassman and Denise Leville
5 Future Perfect Christie Milbury for Christie Milbury
6 Finally A Prince Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth

^Back to Top

PLEASURE DRIVING

Championship Number of entries in class:3
1 CH Candle Dan Laurie Behr for Jayne Romano
2 Hawkwing Glenn Moyer for Glenn Moyer
3 Designed For Success Judy Motley for Judy Motley

Open Number of entries in class:4
1 CH Candle Dan Laurie Behr for Jayne Romano
2 Designed For Success Judy Motley for Judy Motley
3 Hawkwing Glenn Moyer for Glenn Moyer
4 The Cardiac Kid Catherine Shanafelt for Dorothy Cobb

^Back to Top

COUNTRY PLEASURE

Three-Gaited Championship Number of entries in class:8
1 Extremely Fortunut Brittany Cloutier for Roland Cloutier
2 CH Out Go The Lights Allyson Ehle for Bob and Nancy Ehle
3 Imagine If Elizabeth Bilton for Charles and Elizabeth Bilton
4 Mojito ValeriAnne Nuno for Elizabeth and Kathleen Ververeli
5 CH Heads Will Turn Kris Swanson for Kris Swanson
6 Bella Dahl Rachael Rowley-Aquitaine for Donald and Elena Vail
7 Harlem’s Showoff Emily Van Duren for Joan Hamilton and Doyle White
8 Winsdown Baccarat Joelle Bennett for Joelle Bennett

Three-Gaited Adult Number of entries in class:7
1 CH Out Go The Lights Allyson Ehle for Bob and Nancy Ehle
2 Imagine If Elizabeth Bilton for Charles and Elizabeth Bilton
3 CH Heads Will Turn Kris Swanson for Kris Swanson
4 Magic Legacy Marissa Marks for Marissa Marks
5 High Class Action Kayla Ferrandino for Karen and Kayla Ferrandino
6 Winsdown Baccarat Joelle Bennett for Joelle Bennett
7 Callaway’s Bugle Boy Ali Grusha for J. Patrick Holahan

Junior Number of entries in class:3
1 Extremely Fortunut Brittany Cloutier for Roland Cloutier
2 Mojito ValeriAnne Nuno for Elizabeth and Kathleen Ververeli
3 Harlem’s Showoff Emily Van Duren for Joan Hamilton and Doyle White

^Back to Top

COUNTRY PLEASURE DRIVING

Championship Number of entries in class:4
1 CH Sultan’s Zorba (SA) Margaret Biggs for Margaret Biggs
2 CH Heads Will Turn Kris Swanson for Kris Swanson
3 It’s Star Time Teri Jones for Alan Robson
4 CH Callaway’s Royal Request Pat Johnson for Nealia McCracken

Open Number of entries in class:4
1 CH Sultan’s Zorba (SA) Margaret Biggs for Margaret Biggs
2 CH Heads Will Turn Kris Swanson for Kris Swanson
3 It’s Star Time Teri Jones for Alan Robson
4 CH Callaway’s Royal Request Pat Johnson for Nealia McCracken

^Back to Top

WESTERN

Western Country Championship Number of entries in class:7
1 Winsdown Edgecliff Cassi Wentz for Lynn Finelli and Cassi Wentz
2 Happy Seventy-Fifth Pat Johnson for Mary Elias
3 CH I’m Goin’ Out Tonight Erin German for Margory Brown and Nealia McCracken
4 CH A Magic Surprise Patricia Malcolm for Pat Johnson
5 Charm’s Choice Catherine Shanafelt for Patricia Shanafelt
6 CH El Empresario Joelle Bennett for Margory Brown and Nealia McCracken
7 Heir To Lakota Lynn Finelli for Lynn Finelli

Western Country Number of entries in class:7
1 Winsdown Edgecliff Cassi Wentz for Lynn Finelli and Cassi Wentz
2 Happy Seventy-Fifth Pat Johnson for Mary Elias
3 CH A Magic Surprise Patricia Malcolm for Pat Johnson
4 Charm’s Choice Catherine Shanafelt for Patricia Shanafelt
5 CH I’m Goin’ Out Tonight Erin German for Margory Brown and Nealia McCracken
6 CH El Empresario Joelle Bennett for Margory Brown and Nealia McCracken
7 Heir To Lakota Lynn Finelli for Lynn Finelli

^Back to Top

HUNTER

Hunter Country Championship Number of entries in class:2
1 Midnight Eclipse Rachael Rowley-Aquitaine for Elizabeth McCracken
2 FS Labatt Blue Barbara Markwalter for Barbara Markwalter

Hunter Country Number of entries in class:2
1 Midnight Eclipse Rachael Rowley-Aquitaine for Elizabeth McCracken
2 FS Labatt Blue Barbara Markwalter for Barbara Markwalter

^Back to Top

ROAD HORSE

Roadster to Bike Championship Number of entries in class:2
1 Mr’s Bones Charles Jones for Charles Jones
2 Black And Blue Jimmy Robertson for Kayce Bell

Open Number of entries in class:2
1 Mr’s Bones Charles Jones for Charles Jones
2 Black And Blue Jimmy Robertson for Kayce Bell

^Back to Top

ROADSTER PONY

Championship Number of entries in class:2
1 Boxford Courageous Spirit Gib Marcucci for Cindy Marcucci Ireland
2 Keeping The Faith Elaine Earlywine for Elaine Earlywine

Open Number of entries in class:2
1 Boxford Courageous Spirit Gib Marcucci for Cindy Marcucci Ireland
2 Keeping The Faith Elaine Earlywine for Elaine Earlywine

Limit Number of entries in class:3
1 Stargazer’s Warrior LF Lorraine Wheeler for Gordon and Lorraine Wheeler
2 Keeping The Faith Elaine Earlywine for Elaine Earlywine
3 Showstar’s Destiny Nicholas Villa for Nicholas Villa

Amateur Championship Number of entries in class:2
1 CH Heartland Victory Maker Alexander Ververeli for Alexander and Kathleen Ververeli
2 CH Free Willy Jayne Romano for Jayne Romano

Amateur Number of entries in class:3
1 CH Free Willy Jayne Romano for Jayne Romano
2 CH Heartland Victory Maker Alexander Ververeli for Alexander and Kathleen Ververeli
3 Kilbro’s Be Impressive Donna White for Kathy Comeau and Donna White

^Back to Top

HACKNEY PONY

Championship Number of entries in class:2
1 Nabucco Gib Marcucci for Mary Campbell
2 Jackie O Janet Crawford Hicks for Janet Crawford Hicks and Edward Ochsenschlager

Open Number of entries in class:2
1 Nabucco Gib Marcucci for Mary Campbell
2 The Spiderman Rodney Hicks for Edward Ochsenschlager

Amateur Championship Number of entries in class:2
1 Rascal Flatts Marlene Sweigart for Muffy Ernster
2 Exhilarating Marjorie Kenney for Marjorie and Milford Kenney

Amateur Number of entries in class:2
1 Rascal Flatts Marlene Sweigart for Muffy Ernster
2 Exhilarating Marjorie Kenney for Marjorie and Milford Kenney

Limit Number of entries in class:2
1 Rascal Flatts Marlene Sweigart for Muffy Ernster
2 Jackie O Janet Crawford Hicks for Janet Crawford Hicks and Edward Ochsenschlager

^Back to Top

HARNESS PONY

Championship Number of entries in class:1
1 Minute Maide Susanne Harrod for Susanne Harrod

Open Number of entries in class:1
1 Minute Maide Susanne Harrod for Susanne Harrod

Amateur Championship Number of entries in class:1
1 Truly Naughty By Nature Kathy Comeau for Kathy Comeau

Amateur Number of entries in class:1
1 Truly Naughty By Nature Kathy Comeau for Kathy Comeau

^Back to Top

HACKNEY PLEASURE DRIVING

Championship Number of entries in class:6
1 Man On The Town Gib Marcucci for Mary Campbell
2 Seamair Dear Sir Olivia Schumacher for Olivia Schumacher
3 Limited Edition Nita Isgrigg for Jordyn Isgrigg
4 Red Sox Nation Donna White for Donna White
5 Time To Dance Molly Ryan for Gary Guz
6 Mastercraft’s Lilli LF Jayne Romano for Jayne Romano

Open Number of entries in class:6
1 Man On The Town Gib Marcucci for Mary Campbell
2 Seamair Dear Sir Olivia Schumacher for Olivia Schumacher
3 Mastercraft’s Lilli LF Jayne Romano for Jayne Romano
4 Time To Dance Molly Ryan for Gary Guz
5 Red Sox Nation Donna White for Donna White
6 Limited Edition Nita Isgrigg for Jordyn Isgrigg

^Back to Top

MISCELLANEOUS

Friesian Under Saddle Championship Number of entries in class:3
1 Gooitzen fan Teakesyl Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth
2 Ykmar Fan De Visscherwel Cassidy Hutson for Annika Bruggeworth
3 Brend V Meredith Daugherty for Annika Bruggeworth

Friesian Under Saddle Number of entries in class:2
1 Gooitzen fan Teakesyl Annika Bruggeworth for Annika Bruggeworth
2 Brend V Meredith Daugherty for Annika Bruggeworth

Friesian Under Saddle Amateur Number of entries in class:1
1 Ykmar Fan De Visscherwel Winter Blaise Bruggeworth for Annika Bruggeworth

Archives

Comments are closed.